Emlakçının derdi kayıt dışı rakip | Vitrin Türkiye | Ücretsiz Firma Rehberi ve İlan Sitesi
Emlakçının derdi kayıt dışı rakip

Türkiye'de pek nadir anapara ile çok iyi para kazanılabilecek işler listesi yapılsa belki de önce sırayı emlakçılık alır. Emlak bürosu açmadan yalnızca gayrimenkul danışmanı olarak çalışanlar dahi, şayet bu işi ciddiye alırlarsa hayallerindeki kazancı elde edebiliyorlar. Dolayısıyla, emlakçılığa istek kocaman fakat kayıt dışı personel çok. Resmi bir bilgi olmasa da Türkiye'de tahmini 200 bin bireyin emlakçılık yaptığı düşünülüyor. Bunun 100 binden fazlasının kayıt dışı meydana geldiği düşünülüyor.

Türkiye'de inşaat piyasasının bilhassa nihai yıllarda süratle büyümesi, varlığını bu sektörle beraber sürdüren öbür meslek dallarına meydana gelen alakayı de arttırıyor. Şunlar aralarında en fazla istek görenlerden biri emlakçılık. Emlakçılar, gayrimenkul satın almak, kiralamak isteyenler yerine denetim inşa ediyor, bu kişilere portföylerindeki gayrimenkulleri gösteriyor, hukuksal vaziyetlerle alakalı sualleri cevaplıyor, tapu veya kontrat işlemlerini yapıyorlar. Çok az anapara gerektiren bu mesleği Türkiye'de yüzbinlerce bireyin yaptığı tahmin edilse de tam olarak bir rakama erişilemiyor. Zira, sektörde kayıtlıdan çok kayıt dışı çalışılıyor. Tahminlere göre emlakçılık yapan 180-200 bin dolaylarında kişiden, kayıtlı olanların sayısı yalnızca 80 bin dolaylarında. Bu da 100 binden fazla bireyin kayıt dışı çalışma gösterdiği manasına geliyor.

KAZANÇ KOMİSYONDAN
Bir emlakçı, kazancını satışına veya kiralanmasına aracılık ettiği gayrimenkuller üzerinden sağlıyor. Bu aracılık hizmeti karşılığında belli oranda komisyon geliri ele geçiriyor. Sektör çapında olabilitesi yüksek meydana gelen oranlara göre şayet bir gayrimenkul satışına aracılık ediliyorsa hem bir satıcıdan hem bir de alıcıdan satış fiyatı üzerinden yüzde 3, başka bir deyişle toplamda yüzde 6 komisyon alınıyor. Bu bir kiralama işlemi ise senelik kiranın yüzde 1iki'si civarı komisyon alınıyor. Başka Bir Deyişle, emlakçının kazancı gayrimenkulün satış veya kiralanma ücretine ilişkili. Bu sebeple, bazen tek bir satış ile çok kocaman getiri elde edilebiliyor.

Emlakçılık değişik biçimlerde yapılabiliyor. Bireyler bizzat emlak ofislerini açabiliyor, bir emlak büronunda danışmanlık yapabiliyor, bir emlak zincirinin franchise'ını alabiliyor veya bir emlak zincirinin franchise büronunda danışman olarak çalışabiliyorlar. Emlak zincirlerinin franchise ofislerindeki gayrimenkul danışmanları, ofisin ve marka adının tüketimi karşılığında, franchise verici şirkette belirlenmiş sisteme göre belli ödemeler yapıyorlar. Bir Takım sistemlerde maaş sabit bir tediye olabiliyor, bazılarında danışmanın aldığı komisyon bedeli belli bir oranda paylaşılabiliyor veya bunların her ikisi de olabiliyor. Sözgelişi, emlak zinciri Remax'ta iki değişik metot var. RAPP olarak bilinen önce yolda bir danışman, Remax Türkiye'ye'a sabit olarak maaş aşağı yukarı 350 TL sehpa parası ödüyor. Bunun yhemen, danışman bir satıştan kazandığı komisyonun yüzde 48'ini bizzat alırken, yüzde 5iki'sini ilişkili meydana geldiği franchise büronuna bırakıyor. Franchise bürosu ise bizzat hissesinin yüzde 8'ini Remax Türkiye'ye veriyor. İkinci yolda ise danışmanın maaş sabit olarak ödemesi gerekli olan miktar aşağı yukarı bir.000 dolara çıkıyor. Fakat, aracılık yapılmış olan satıştan edinilen komisyonun yüzde 80'i danışmana, yüzde 20'si franchise büronuna kalıyor. Her iki yolda de danışmanlar senelik aşağı yukarı 200 dolarüyelik fiyatı ödüyorlar.

KANUN BEKLENİYOR
Türkiye'de emlakçılık mesleğini tertip eden bir kanun yok. Bu mesleği yapanlar 2003'te resmi gazetede yayınlanan ve 2004'te nihai şeklini meydan emlak komisyonculuğuyla alakalı zorunlu standart tebliğine ilişkili davranış ediyorlar. Bu tebliğe göre emlakçılık inşa etmek isteyenler Ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı bir eğitimden geçerek sertifika almak zorundalar. Şayet, emlak danışmanıyla hizmet verdiği kişi veya müessese aralarında bir sorun çıkarsa borçlar yasayi ve ticaret kanunundaki aracılık hizmeti alanında değerlendiriliyor. Emlakçılık pazarında çalışma gösterenler bizzat meslekleri özelinde bir kanunun olması gerektiği ile alakalı hemfikirler. Kanun parlamentodan geçerse mesleğin radikal bir değişime uğramasına net gözüyle bakılıyor.

Zira, kanun geçerse büyük ihtimal bugün meydana geldiği kadar her sertifika meydan kendine bir emlak bürosu açamayacak ve sektördeki kayıt dışı çalışma oranı düşecek. Kanunun nezaman çıkacağı ise tam olarak öngörülemiyor.

GİRİŞİMCİLERE UYGUN
Emlakçılık, hemen hemen sıfır anapara ile çok iyi para kazanılabilecek ender mesleklerden biri. Bu işi inşa etmek için bir emlak bürosu açmaya veya bir emlak zincirinin franchise'ını almak şart değil. Bir emlak zincirinin franchise büronunu kullanıp, gelirin bir kısmını bu ofis ile paylaşarak da kocaman paralar kazanılabiliyor. Burada maliyet, franchise büronunu kullanma karşılığı ödenen maaş bedel ve portföydeki gayrimenkullerin tanıtımı için yapılmış olan pazarlama giderleri oluyor. Bu pazarlama giderlerinin ne civarı olacağı da danışmana kalmış. Başka Bir Deyişle, tek şahsiyet bir şirket kadar davranış ediliyor. Bu özelliğiyle emlakçılığı teşebbüsçüler de tercih ediyor.

OTURARAK OLMUYOR
Tüm gününü büronunda geçiren, çevresinde ne olup bittiğinden haberdar olmayan, ihtiyaçlarını bilmeyen bir emlakçı başarılı olamıyor. Ne tür gayrimenkuller var, sahipleri kim, satış-kiralama düşünüyorlar mı, evlenecek, boşanacak var mı kadar bilgilerden fırsatlar çıkabiliyor. Emlakçıların en fazla zorlandıkları sahalardan biri gayrimenkulün satışında tek görevli olabilmek. Bunun için satıcıların ikna edilmesi çok zor. Genel Olarak, bir daire için aynı çevrede yer meydan değişik emlak ofisleri devrede oluyor. Evi kim satarsa veya kiraya verirse komisyon onun oluyor. Yalnızca bir takım kocaman emlak zincirleri kapalı portföy çalışabiliyor. Emlakçıların satıcıları kontrat imzalamaya ikna edememesi ise satış esnasında kendilerinin devre dışı bırakılmasıyla sonuçlanabiliyor. Şayet emlakçı kontrat yapamazsa, komisyon alamama riski yükseliyor. Bu, mesleğe giren birçok bireyin tam olarak bir yıl dolmadan bu işten vazgeçmesine neden oluyor.

EMLAKÇILIĞI DÜŞÜNENLERİN EĞİTİM ALMASI ÇOK ÖNEMLİ
Emlakçılık sertifikası alabilmek için özellikle Ulusal Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı bir kuruluştan eğitim almak gerekiyor. Bu eğitimleri odalar, belediyelerin tertip ettiği halk eğitim merkezleri verebiliyor. Sertifika meydan bir kişi çok sayıda emlak bürosu açabiliyor. Mili Eğitim Bakanlığı'nın sertifika verme yetkisi tanıdığı önce özel müessese meydana gelen AltınEmlak'ın Genel Müdürü Hakan Erilkun, kendilerinde hem bir pratik hem bir de teorik eğitimler meydana geldiğini söylüyor. Emlak danışmanlığı işinde başarılı olmak istek eden bir bireyin hem bir teknik hem bir de pratikte güzel bir altyapısının olması gerekiyor. Sözgelişi, bir emlakçı bir tapuyu eline aldığında üstünde yazılanların ne anlama geldiğini çok iyi bilmeli. Bunun yhemen, bir gayrimenkul ne ile gezdirilir, alıcıyla veya satıcıyla kontakt ne ile kurulur kadar pratik tecrübeye de sahip olmalı.
Emlakçılıkla alakalı online eğitim verici önce firma meydana gelen Research Gayrimenkul Hizmetleri Idare Kurulu Başkanı Müslüm Deveci, yılda binlerce bireyin kendilerinden online eğitim aldığını söylüyor. Eğitimlerde tapu okuma, gayrimenkul pazarlama, alıcı-satıcıyla bağlantıya geçme kadar konular bulunuyor. Bu kursu yalnızca emlak danışmanlığı inşa etmek isteyenler değil, gayrimenkul yatırımı inşa etmek isteyenler de alıyor. Türkiye'nin dışarısında Almanya, Hollanda, Kanada, İngiltere kadar ülkelerden de katılımcılar oluyor. Bunun yhemen, Research'a e ilişkili franchise emlak bürosu açanlara bölgelerine göre değişik eğitimler de veriliyor. Sözgelişi, konut projelerinin ağırlık meydana geldiği bir bölgeyse, konut projelerinin çalışma sistemine göre eğitimler veriliyor.

GAZETECİLİKTEN EMLAKÇILIĞA
Remax Gayrimenkul Danışmanı Nilüfer Kas, 21 yıl gazetecilik yaptıktan ardından emlakçılık yapmaya başlamış. Bu mesleği seçmesinde gazetecilik yaparken yazdığı, 20 başarılı gayrimenkul danışmanının öykülerini anlatan "Gayrimenkulün Liderleri" adlı kitap çok etkili olmuş. Başka Bir Deyişle, emlakçılığın önce kitabını yazmış, akabinde da bu işi yapmaya başlamış. Nilüfer Kas'a göre emlak işinin olmazsa olmazı güven. İnsanlar, belki de tüm hayatları boyunca biriktirdikleri parayı bir gayrimenkule dönüştürmek için emlakçılardan dayanak arıyorlar. Bu durumda doğal olarak güvenilir bir tanesini arıyorlar. Dolayısıyla, emlakçıların danışmanlık yaptıkları kişilere bir gayrimenkulü neden almaları veya almamaları, neden o dönemde almaları ve hangi yöntemlerle alabilecekleri konularında danışmanlık yapmaları gerekiyor. Satıcıların ise gayrimenkulün gerçek değeri ve ekonominin gidişatı da düşünülerek iyi yönlendirilmesi gerekiyor.

BİR EMLAKÇIDA OLMASI GEREKLI OLAN ÖZELLİKLER
-İletişimi en üst seviyede tutmalı. İnsanlarla kontakt kurma ile alakalı çok iyi olmalı.
-Mali ve hukuksal anlamda belli bir teknik bilgiye sahip olmalı.
- Çalışma gösterdiği çevreyi semt semt, sokak sokak, bina bina tanımalı.
-Karşı tarafa güven vermeli ve empati kurmalı. Satıcıya elindeki gayrimenkulün, alıcıya da bütçesinin bizzat için de ehemmiyetli meydana geldiğini hissettirmeli.
-Çok dinlemeli ve hizmet verdiği bireyin ne istediğini anlamak için çok soru sormalı.
-Zamanı çok iyi kullanmalı. Zira, sözleşmelerde satıcıya gayrimenkulü biraz arasında, sözgelişi 3 ay arasında satma sözü veriliyor.
-Portföyündeki gayrimenkulün tanıtımı için sosyal medya ve öbür emlak sitelerini iyi kullanması gerekiyor.

488 kez görüntülendi. / 2 yıl önce eklendi.

Scroll