Gıda işletmelerinin faaliyetlerinde düzenleme | Vitrin Türkiye | Ücretsiz Firma Rehberi ve İlan Sitesi
Gıda işletmelerinin faaliyetlerinde düzenleme

Gıda işletmelerinin mahalli, aykırı ve hudutlu faaliyetlerine ilişkili olarak hususlar belirlendi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Gıda İşletmelerinde Mahalli, Aykırı ve Hudutlu faaliyetlerin Tertip Etmesine Işaret Eden Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna yönelik, gıda işletmecisi mahalli, aykırı ve hudutlu faaliyetler alanında temin ettiği gıdayı yalnızca en son tüketiciye talep edebilecek, en son tüketiciye satış amacıyla işleyebilecek, muameleye elbet tutabilecek ve/veya depolayabilecek.

Hayvansal gıdanın, perakendeci aracılığıyla yabancı tek perakendeciye talep edilebilmesi amacıyla mahalli, aykırı ve hudutlu olarak tanımlanan faaliyetler amacıyla sunulan gerekliliklerin hepsini karşılaması gerekecek. 

Et ve et mahsulleri amacıyla mahalli faaliyet; perakende işletmenin yer aldığı puan orta onay edilerek 50 kilometrelik yarıçap içinde olan bölgede ifade edilecek. Et ve et mahsulleri amacıyla aykırı faaliyet; perakendecinin başka perakendeciye yapabileceği toplamında talep, haftalık olarak 2 bin 500 kilogramı geçemeyecek.

Süt ve süt mahsulleri amacıyla aykırı faaliyet, perakendecinin başka perakendeciye yapabileceği toplamında talep haftalık 500 kilogramı aşamayacak.

Balıkçılık mahsulleri amacıyla mahalli faaliyet, perakende işletmenin yer aldığı puan orta onay edilerek 50 kilometrelik yarıçap içinde olan bölgede ifade edilecek ve laf konusu ürünler amacıyla aykırı faaliyet, perakendecinin başka perakendeciye yapabileceği toplamında talep, haftalık olarak 500 kilogramı aşamayacak. Balıkçılık mahsulleri amacıyla hudutlu faaliyette, yalnızca tüm halindeki balıkçılık mahsulleri talep edilebilecek.

593 kez görüntülendi. / 2 yıl önce eklendi.

Scroll