İnşaat, hizmet ve perakende ticaret sektör güven endeksleri arttı | Vitrin Türkiye | Ücretsiz Firma Rehberi ve İlan Sitesi
İnşaat, hizmet ve perakende ticaret sektör güven endeksleri arttı

Hizmet sektörü itimat endeksi yüzde 5,3, inşaat yüzde 2,5 ve perakende ticaret sektörü itimat endeksi yüzde 3,9 arttıTürkiye İstatistik Müessesesi (TÜİK), 2016 seneyi Temmuz ayı Sektörel Itimat Endeksleri'ni bilgisini verdi. Bunun Için yönelik, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü itimat endeksi Haziran ayı içinde 95,75 iken, Temmuz ayı içinde 100,86 değerine yükseldi. Hizmet sektörü itimat endeksindeki bu artış; nihai üç maaş dönemde "iş durumunun" iyileştiğini, "hizmetlere meydana gelen talebin" arttığını değerlendiren ve geliyor olacak üç maaş dönemde "hizmetlere meydana gelen talebin" artacağını bekleyen teşebbüs yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Hizmet pazarında tek evvelki aya göre; iş hali, hizmetlere meydana gelen istek ve hizmetlere meydana gelen istek talepleri endeksleri sırasıyla yüzde 3,8, yüzde 2,5 ve yüzde 9,bir arttı.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ ITIMAT ENDEKSİ YÜZDE 3,9 ARTTI
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü itimat endeksi Temmuz ayı içinde 103,56 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü itimat endeksindeki bu artış; nihai üç maaş dönemde "iş hacmi-satışların" arttığını, "mevcut eşya stok seviyesinin" mevsim normallerinin altında meydana geldiğini değerlendiren ve geliyor olacak üç maaş dönemde "iş hacmi-satışların" artacağını bekleyen teşebbüs yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Perakende ticaret pazarında tek evvelki aya göre; iş hacmi-satışlar, şuanki eşya stok düzeyi ve iş hacmi-satışlar talepleri endeksleri sırasıyla yüzde 5,6 ve yüzde 2,8 ve yüzde 3,5 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ITIMAT ENDEKSİ YÜZDE 2,5 ARTTI
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü itimat endeksi tek evvelki ayda 80,94 iken, Temmuz ayı içinde 82,95 değerine yükseldi. İnşaat sektörü itimat endeksindeki bu yükseliş; "alınan kayıtlı siparişlerin şuanki düzeyini" mevsim normalinin üstünde değerlendiren ve geliyor olacak üç maaş dönemde "toplam personel sayısında" yükseliş bekleyen teşebbüs yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
İnşaat pazarında tek evvelki aya göre; edinilen kayıtlı siparişlerin şuanki seviyeyi ve toplamında personel sayısı talepleri endeksleri sırasıyla yüzde 2,9 ve yüzde 2,2 arttı.

839 kez görüntülendi. / 2 yıl önce eklendi.

Scroll